Göbek Taşı

Hamamlarda çoğunlukla ortak kullanım alanının tam ortasında yer alan, mermerden yapılma düz platformlara göbek taşı adı verilir.* Hamamın en sıcak bölgesidir desek yanılmış olmayız. Çünkü hamamları ısıtmak için külhan adı verilen bir bölüm yapılır. Bu bölümde devamlı olarak yanan ateş, hem ortamın hem de kullanılacak suyun ısınması için kullanılır. Külhan bölümleri genellikle göbek taşının alt kısmında yer alır. Bu nedenle en sıcak bölgedir. Diğer anlamda hamam ocağıdır. Mimari amacı külhan kısmını kamufle etmektir.Modern hamamlarda külhan yerine elektrikli ısıtma sistemleri kullanılır, ancak göbek taşı hamam kültüründe öyle önemli bir yere sahiptir ki yeni hamamlarda da mutlaka kullanılır.

Ulucami Hamamı ve saunası göbek taşı resmi
Bingöl ulu cami hamamı ve saunası göbek taşı resmi

Göbek taşının esas amacı keseye girmeden hemen  önce vücutta bulunan ölü deriyi arındırıp vücudu yumuşatmaktır.Yani kesenin ön hazırlık aşamasıdır. Sauna ve buhar odalarının yüksek sıcaklıklarda hızlı terletmelerine karşın göbek taşı yavaş ve daha kaliteli bir terletme olanağı sağlar.Soğuk algınlığı,üşütme gibi sağlık sorunlarına birebirdir.

Nenelerimizin çok eskiden hastalanıp üşüttüğümüzde taşı ısıtıp belimize bağlaması olayının bir nevi modernize edilmiş halidir.