Buhar Banyosu

Buhar Odasının Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudu ter yoluyla toksinleri ve zararlı maddeleri dışarı atar, hücre yenilemesi sağlar. Kas hareketleri insan vücudunda laktik asit üretirler. Spor sonrası insan vücudunda kalan toksinleri buhar banyosu ile hamam ortamında daha derinlemesine atılır. Ayrıca kan akışında hızlanma sıcak ortamla artacapi için vüut yenilenmesi daha çabuk olur. Hamam, Sauna Buhar odası Spor sonrası, yoğun iş temposu sonrası, masa başı çalışmaya bağlı bel, omuz eklem ağrılarını gidermek için doğal bir terapidir.

Eğer spor yaptıktan sonra Hamama girecekseniz önce Fin-Saunayı kullanın ve ardından buhar odasına girin. Sauna ter atmak için iyi bir yöntemdir ve fakat sauanadan çıkıldığı gibi duş alınması veya vücut üzerinde bulunan terin vücutta kurumadan atılması gerekir. Bu durum buhar odasında 100% nem oranı olduğu için terin vücuda yapışması gerçekleşmez. Her halukarda hem buhar hem sauna sonrası ilik ( soğuğa yakın) duş alınmalıdır. Bazı durumlarda dirençli vücutlarda tam soğuk su ile de duş alınabilir ki bunun yaratacağı şok etkisinin sonrasında geri dönüşü zinde bir vücut olacaktır. Buhar odasında nem oranınan %100 olmasından dolayı özellikle üst solunum yolları için faydalıdır.

Buhar odalarındaki nem oranının %100 olmasından dolayı cilte atılan ter ile birlikte nem kaybı çok az olur. Terlemeyle başlayan toksinleri atma süresinde ortamın nemli olmasından dolayı vücutta sıvı kaybı en aza iner. Ortamın sıcak olması kandaki hareketi hızlandırır ve sindirim sistemini çalıştrır. Özellik bağırsak kaynaklı hantallıklarda bıhar odasının iyileştirici etkisi yaygın gözlemlenen bir durumdur.

Buhar odasını kullanırken dikkat etmeniz gereken husus bünyenizi zorlamamanızdır. Optimal süre Ulucami hamamı olarak yaptığımız gözlem ve deneyim üzerine 15 Dk. olmalıdır. Bu 15 Dk. süre iki seans şeklinde yapılmalıdır. Bu yöntemle hem vücudunuzu, bünyenizi yormamış hemde buhar odasının faydasınız almış olursunuz.